Filmy i seriale

Filmy i seriale

Artykuł ten przedstawia podzielony na kategorie zbiór filmów i seriali telewizyjnych, które widziałem i zwróciłem na nie w jakiś sposób uwagę. Prezentuje on moje subiektywne opinie o poszczególnych pozycjach. W pewnych miejscach może być także niespójny gdyż prezentowane pozycje oglądałem na przestrzeni wielu lat, a zarówno ludzkie poglądy, gusta i zapatrywania cały czas ewoluują, jak też zmienia się otaczający świat i realia do których nawiązuje dana produkcja. Spis ten ma to bardziej charakter pozycji na które warto zwrócić uwagę niż recenzji czy konkretnych rekomendacji.

W przypadku seriali telewizyjnych dodatkowym utrudnieniem w ich ocenie często bywa sama ewolucja formy i treści serialu na przestrzeni lat oraz fakt iż twórcy często nie potrafią powiedzieć "dość" w odpowiednim momencie, za to ciągną kasowy serial na który brakuje im już świeżych pomysłów. Innym problemem pojawiającym się nie tylko pomiędzy różnymi produkcjami, ale także w przypadku długich seriali jest brak spójności prezentowanego świata oraz postaci.

Kolejną częsta bolączką wielu produkcji - zarówno kinowych jak i telewizyjnych - jest ich realizm, a właściwie jego brak. I nie mam tu na myśli rzeczy wynikłych z założeń fabularnych danej produkcji (wyidealizowanie głównego bohatera, supertechnologie w produkcjach ocierających się SF, etc), ale rzeczy związane z detalami przedstawionego świata (np. w praktycznie każdym filmie o włamywaczach rozbrojenie alarmu to złączenie dwóch kabelków przy szyfratorze lub podpięcie urządzenia które kod odkrywa cyfra po cyfrze).

z refleksją

W tej kategorii przedstawie kilka pozycji w których dostrzegłem coś co można nazwać drugiem dnem, które mnie do czegoś zainspirowały itd, są to głównie filmy, ale znaleźć się tu mogą (a pewnie nawet powinny) pojedyncze odcinki niektórych seriali.

filmy i seriale familijne oraz przygodowe

komedie

sensacyjne

Znajduje się tu sporo seriali sensacyjnych, jednak należy nadmienić iż część z nich trafiła tu za pewien podzbiór odcinków, czy też jakiś pojedynczy fajny motyw. Niestety seriale sensacyjne dość często nie trzymają się realiów, brakuje w nich spójności świata przedstawionego. Producenci mają także tendencję do nadmiernego rozciągania - nie umieją zakończyć serialu gdy koncepcja się wypaliła, gdy brakuje pomysłów.

filmy katastroficzne

... "bo katastroficzne", aczkolwiek niestety ostatnio przedstawiciele tego gatunku stają się coraz bardziej naiwni i oderwani od realiów.

inne

Lista ta w żaden sposób nie są kompletne - brakuje tu wielu filmów i seriali których tytułu nie mogłem sobie przy pomnieć, o których zapomniałem, lub których po prostu nie oglądałem. Przede wszystkim jednak jest wiele innych filmów i seriali (głównie sensacyjnych, kryminalnych i katastroficznych, ale także trochę dobrych komedii, filmów/seriali przygodowych i familijnych, ale nie tylko), które oglądałem i pomimo tego iż są warte obejrzenia nie wyróżniają się na tyle na tle innych (często podobnych produkcji) aby znaleźć się na tej liście.Copyright (c) 1999-2015, Robert Paciorek (http://www.opcode.eu.org/), BSD/MIT-type license


Redystrybucja wersji źródłowych i wynikowych, po lub bez dokonywania modyfikacji JEST DOZWOLONA, pod warunkiem zachowania niniejszej informacji o prawach autorskich. Autor NIE ponosi JAKIEJKOLWIEK odpowiedzialności za skutki użytkowania tego dokumentu/programu oraz za wykorzystanie zawartych tu informacji.

This text/program is free document/software. Redistribution and use in source and binary forms, with or without modification, ARE PERMITTED provided save this copyright notice. This document/program is distributed WITHOUT any warranty, use at YOUR own risk.

Valid XHTML 1.1 Dokument ten (URL: http://www.opcode.eu.org/inne/polecane/filmy_i_seriale) należy do serwisu OpCode. Autorem tej strony jest Robert Paciorek, wszelkie uwagi proszę kierować na adres e-mail serwisu: webmaster@opcode.eu.org.
Data ostatniej modyfikacji artykulu: '2015-09-27 08:47:56 (UTC)' (data ta może być zafałszowana niemerytorycznymi modyfikacjami artykułu).